Ida
Äventyr för den aktiva hunden, eller lugn för den äldre?
Malmö
Om Ida
Jag har alltid haft en stor passion för hundar och älskar att bara vara i deras närvaro. Jag studerade på realgymnasiet med inrikting djurvård där första året handlade om hundar och deras beteende. 2015 skaffade jag min egna hund som jag hade helt eget ansvar över. Tyvärr finns han inte med mig längre. 2016 jobbade jag på Tygelsjös Hundpensionat där en av hundarna som var rädd för allt och alla fann trygghet i mig då jag vet hur man ska bete sig med skygga hundar. Har även praktiserat på Hundstallet i Staffanstorp där vi jobbade med rehabiliteringen av svåra hundar för att sedan adoptera vidare till noga utvalda hem. Jag ställer gärna upp som en hjälpande hand med era hundar. Dock är endast promenader tillgängligt just nu då jag är inneboende hos en familj och kan inte ta in djur där.
Älskar äventyr och långa promenader i naturen och en hunds sällskap gör det bara bättre.
Just nu pluggar jag på distans och har mycket fritid över till annat. Just därför är jag väldigt flexibel med tiderna som vi kan boka.
Jag visar mycket respekt för djuren och deras behov av ensamtid om de behöver det. Har heller inget emot att leka eller träna dem för att stimulera deras hjärna.