image-0
image-1
image-2
image-3
image-4
+10 till
image-0
image-1
image-2
image-3
image-4
image-5
image-6
image-7
image-8
image-9
image-10
image-11
image-12
image-13
image-14
1/15
HannaH

Hanna

đŸŸ Djurpassning i trygga hĂ€nder đŸ©·

Ryssby

Pawshake djurvakt sedan augusti 2025
10-20 Är av erfarenhet
Bor med...
Aktiv i Pawshake-gemenskapen
Nyligen uppdaterad kalender
Senast aktiven dag sedan
Svarar vanligtvisinom ungefÀr 13 timmar
Senast kontaktadfem dagar sedan
Senast bokadfem dagar sedan

Om Hanna

đŸ’â€â™€ïž Om mig

Jag heter Hanna, Àr 25 Är och bor tillsammans med min sambo och vÄra tre katter.

Djur har funnits med mig under hela min uppvÀxt. NÀr jag var liten hade vi en Chinese crested dog hemma, och bÄde min mormor och moster hade mÄnga olika djur omkring sig, bland annat hundar, katter, marsvin, kaniner och hamstrar. NÀr jag gick pÄ gymnasiet hade jag egna hamstrar och efter att jag flyttade hemifrÄn hade jag marsvin.

Som barn hade jag dessutom en stor dröm om att en dag fÄ arbeta pÄ KolmÄrdens djurpark. Det var en av anledningarna till att jag valde att lÀsa DjurvÄrd pÄ Ingelstads Naturbruksgymansium. Under utbildningen förÀndrades sjÀlva drömmen om KolmÄrden lite, men mitt intresse för djur blev snarare Ànnu större.

Det jag uppskattade allra mest var att fÄ lÀra mig mer om djurs beteenden, egenskaper, behov och personligheter. För mig Àr varje djur verkligen en egen individ, och jag tycker mycket om att lÀra kÀnna hur varje enskild individ fungerar och skapa en relation dÀr djuret kan kÀnna sig tryggt med mig.

Som person Àr jag social och utÄtriktad, vÀldigt hjÀlpsam och tycker om att kunna underlÀtta för andra. Jag fÄr ibland nÀstan hejda mig sjÀlv lite eftersom jag gÀrna vill finnas till hands för alla omkring mig. Jag har hög arbetsmoral och nÀr jag tar mig an nÄgot vill jag göra det ordentligt och prestera sÄ bra jag kan.

Privat lever jag ganska lugnt. Trots att jag Àr 25 Àr jag ingen större festprisse, utan uppskattar mycket mer en lugn hemmakvÀll framför en bra film eller att Àta middag tillsammans med vÀnner och familj. Det Àr ocksÄ en anledning till att djurpassningen kÀnns sÄ naturlig för mig. Jag tycker genuint om vardagen tillsammans med djur och att fÄ ge dem trygghet, nÀrvaro och omsorg.

Som djurÀgare vet jag sjÀlv hur det kÀnns att lÀmna sina pÀlsklingar i nÄgon annans hÀnder. Man vill kunna Äka ivÀg och kÀnna sig trygg med att de har det bra, fÄr den omsorg de behöver och blir vÀl omhÀndertagna Àven nÀr man sjÀlv inte kan vara dÀr. Det Àr precis den kÀnslan jag vill kunna ge de djurÀgare som vÀljer att anförtro sina djur till mig.

Att fÄ förtroendet att ta hand om nÄgon annans pÀlskling ser jag dÀrför som ett stort ansvar, men ocksÄ som nÄgot vÀldigt roligt och givande.

🎓 Min utbildning och erfarenhet

Mitt stora djurintresse gjorde att jag valde att gÄ en gymnasieutbildning med inriktning DjurvÄrd pÄ Ingelstads Naturbruksgymnasium, dÀr jag tog studenten 2020. Under utbildningen fick jag bÄde teoretiska och praktiska kunskaper om djurs skötsel, hÀlsa, vÀlmÄende, beteende och behov.

En stor del av utbildningen var praktisk, vilket gav mig erfarenhet av att sköta och hantera mÄnga olika typer av djur. Jag fick bland annat arbeta med sÀllskapsdjur, fÄglar, reptiler och djurparksdjur. Vi arbetade Àven med utfodring, hÀlsokontroller, aktivering, miljöberikning och djurtrÀning.

Utöver min utbildning har jag mÄnga Ärs erfarenhet av djur privat, bÄde genom mina egna och familjens djur samt genom att hjÀlpa slÀktingar och vÀnner med deras djur. Kombinationen av utbildning och praktisk erfarenhet har gett mig en bred förstÄelse för att olika djur har olika behov, och att Àven tvÄ djur av samma art kan vara vÀldigt olika som individer.

🏡 Min bostad

Vi bor i en villa i Ryssby, ett mindre och sjönÀra samhÀlle strax utanför Ljungby. Villan Àr cirka 200 kvadratmeter, fördelat pÄ 100 kvadratmeter bostadsplan och 100 kvadratmeter kÀllarplan.

HÀr finns nÀrhet till bÄde skog, natur och fina promenadstrÄk, bland annat lÀngs Ryssbysjön, vilket ger goda möjligheter att anpassa promenader och utevistelse efter hundens behov.

đŸ¶đŸ± Djur jag passar

Jag vÀlkomnar hundar i alla Äldrar och storlekar. Det spelar ingen roll om det Àr en ung och energisk hund, eller en Àldre hund som föredrar ett lugnare tempo. Passningen anpassas alltid efter individens behov, personlighet och vanliga rutiner.

Djurpassningen Àr inte heller begrÀnsad till hundar. Jag tar gÀrna hand om katter och mindre sÀllskapsdjur sÄsom kaniner, marsvin, hamstrar, andra gnagare och fÄglar.

Alla djur Àr olika och dÀrför vill jag gÀrna fÄ veta sÄ mycket som möjligt om just din pÀlskling inför bokning. Vad den tycker om, vilka rutiner den Àr van vid och om det finns nÄgot sÀrskilt jag behöver kÀnna till. PÄ sÄ sÀtt kan jag anpassa passningen efter ditt djur och skapa en sÄ trygg och bekant vardag som möjligt.

đŸ“± Kontakt & uppdateringar under passningen

Jag vet hur skönt det kan vara att fÄ ett litet livstecken frÄn sin pÀlskling nÀr man sjÀlv Àr ivÀg. DÀrför hÄller jag mer Àn gÀrna kontakt med dig under passningen, och skickar bilder och uppdateringar om hur ditt djur har det.

Hur mycket kontakt du önskar bestÀmmer vi tillsammans. Vissa vill gÀrna fÄ en uppdatering efter varje besök eller promenad, medan andra föredrar en sammanfattning senare under dagen. Jag anpassar mig gÀrna efter vad som fÄr just dig att kÀnna dig trygg.

Skulle nÄgot ovÀntat intrÀffa under passningen kontaktar jag sjÀlvklart dig sÄ snart som möjligt, sÄ att vi tillsammans kan komma överens om hur situationen ska hanteras.

đŸŸ Mina tjĂ€nster

Hos mig kan du boka hundrastning, hembesök, hunddagis, hundpensionat och husvakt. Vilken tjÀnst som passar bÀst beror pÄ ditt djurs behov, hur lÀnge du behöver hjÀlp och om passningen ska ske hemma hos dig eller hemma hos mig.

Hundrastning

Hundrastningen anpassas efter hundens Älder, energi, behov och dagsform.

‱ 30 minuter - 149 kr

‱ 45 minuter - 199 kr

‱ 60 minuter - 249 kr

‱ Extra hund - +49 kr per hund

‱ Extra tid - +55 kr per 15 minuter

Promenadens tempo och upplÀgg anpassas efter hundens Älder, energi och behov.

Hembesök

Ett hembesök Àr 30-60 minuter lÄngt och sker i djurets eget hem. Under besöket kan jag exempelvis ge mat och vatten, rengöra kattlÄda eller bur, leka, aktivera, ge sÀllskap och omsorg samt följa de rutiner som du och ditt djur Àr vana vid.

‱ 1 hembesök - 179 kr/dag

‱ 2 hembesök - 299 kr/dag

‱ 3 hembesök - 419 kr/dag

‱ 4 hembesök - 539 kr/dag

‱ 5 hembesök - 659 kr/dag

Behöver ditt djur flera besök under samma dag planerar vi tiderna tillsammans utifrÄn djurets behov och min tillgÀnglighet.

Husvakt i djurÀgarens hem

Vid husvakt vistas jag i djurÀgarens hem under den överenskomna passningstiden, frÄn förbestÀmd starttid till förbestÀmd sluttid. Under passningen tar jag hand om djuret utifrÄn dess vanliga rutiner och behov.

Om jag behöver lÀmna bostaden under kortare stunder vid passningen ska detta vara överenskommet med djurÀgaren och anpassas efter djurets möjlighet att vara ensam.

Hunddagis hemma hos mig

Hunddagis passar dig som behöver hjÀlp med din hund under dagen. Hunden vistas hemma hos mig under den överenskomna tiden och fÄr sÀllskap, rastning, vila, aktivering och omsorg utifrÄn sina vanliga rutiner och individuella behov.

TjÀnsten omfattar cirka 8-10 timmar och kostar 349 kronor per dag. För ytterligare hund tillkommer en avgift pÄ 100 kronor per dag.

Jag tar emot max tvÄ hundar och endast hundar frÄn samma Àgare/hushÄll per dag.

Hundpensionat hemma hos mig

Hundpensionat passar dig som behöver dygnspassning dÀr hunden Àven övernattar hemma hos mig. Under vistelsen fÄr hunden en lugn och hemtrevlig miljö med sÀllskap, rastning, vila, aktivering och omsorg anpassad efter hundens vanliga rutiner och behov.

TjÀnsten kostar 599 kronor per dygn och för ytterligare hund tillkommer en avgift pÄ 150 kronor per dygn.

Jag tar emot max tvÄ hundar och endast hundar frÄn samma Àgare/hushÄll per dygn. Eftersom det finns katter i hemmet behöver hunden kunna fungera tryggt i en miljö dÀr katter finns.

📍 OmrĂ„de & resekostnad

Jag utgÄr frÄn Ryssby i Ljungby kommun (Kronobergs lÀn), men med B-körkort och egen bil har jag möjlighet att ta mig till andra orter i Kronobergs lÀn för hundrastning, hembesök och husvaktning.

För tjÀnster som utförs i djurÀgarens hem, sÄsom hundrastning, hembesök och husvakt tillkommer resekostnad.

Eftersom avstÄndet kan variera beroende pÄ var du bor, sÄ anpassas resekostnaden individuellt för varje bokning. Kostnaden beror bÄde pÄ avstÄnd mellan Ryssby och ditt hem samt hur mÄnga resor som behöver göras under bokningen.

Resekostnaden kan dÀrför variera frÄn bokning till bokning och meddelas alltid innan betalningen genomförs, sÄ att du vet den totala kostnaden i förvÀg.

Har du ett behov som inte passar exakt in i nÄgot av alternativen ovan, eller Àr du osÀker pÄ om jag har möjlighet att ta mig till just din ort Àr du varmt vÀlkommen att skicka en förfrÄgan, sÄ tittar vi pÄ bÄde avstÄndet och vilket upplÀgg som passar bÀst tillsammans.

đŸ—“ïž Min tillgĂ€nglighet & bokningsförfrĂ„gningar

Min tillgÀnglighet varierar utifrÄn mitt övriga schema och dÀrför försöker jag vara sÄ flexibel som möjligt nÀr jag fÄr en bokningsförfrÄgan.

Ser du att jag Àr markerad som otillgÀnglig under nÄgot av de datumen du behöver hjÀlp?

Du Àr ÀndÄ varmt vÀlkommen att höra av dig. Skicka en förfrÄgan via ett datum som Àr tillgÀngligt i kalendern och skriv i meddelandet vilka datum du egentligen behöver hjÀlp med.

Ibland gÄr det att pussla ihop en lösning Àven om kalendern visar att jag Àr otillgÀnglig. Jag kan inte garantera att det alltid gÄr, men det Àr alltid fritt fram att frÄga.

Ju tidigare du skickar din förfrÄgan, desto större möjlighet har jag att planera in passningen och hitta ett upplÀgg som fungerar.

đŸ€ SĂ„ gĂ„r en bokning till hos mig

1. Skicka en bokningsförfrÄgan

Börja med att skicka en bokningsförfrÄgan via Pawshake pÄ den tjÀnsten och de datum du behöver hjÀlp med. En bokningsförfrÄgan innebÀr inte automatiskt att bokningen Àr bekrÀftad, utan Àr första steget för att vi ska kunna se om upplÀgget passar.

2. Vi bokar in ett första kostnadsfritt möte

Om förfrÄgan ser ut att kunna fungera bokar vi in ett kostnadsfritt första möte hemma hos dig som djurÀgare. DÄ fÄr jag möjlighet att trÀffa bÄde dig och din djurvÀn i dennes vanliga och trygga hemmiljö.

Under mötet gÄr vi igenom sÄdant som rutiner, matning, promenader, beteende, medicinering, eventuella rÀdslor och andra behov som Àr viktiga för mig att kÀnna till inför passningen.

Det första mötet behövs normalt endast inför den första bokningen. Vid Äterkommande bokningar kan mycket av den praktiska planeringen och eventuella förÀndringar istÀllet kommuniceras via Pawshake chatten eller telefon, sÄ lÀnge det inte finns nÄgot nytt som gör att ett nytt möte kÀnns nödvÀndigt.

3. BetÀnketid efter mötet

Efter vÄrt första möte fÄr bÄde du och jag gÀrna nÄgon dags betÀnketid. DÀrefter hörs vi igen, kÀnner efter om upplÀgget kÀnns tryggt och bra frÄn bÄda hÄll.

Om det kÀnns bra för oss bÄda gÄr vi vidare med bokningen. Om nÄgon av oss kÀnner att det inte Àr rÀtt match avslutar vi förfrÄgan utan nÄgra konstigheter och tackar för att vi fick möjligheten att trÀffas.

4. Vid hunddagis eller hundpensionat hemma hos mig

Om hunden vistas hemma hos mig vill jag att vi trÀffas 2-3 gÄnger i mitt hem innan den första bokningen genomförs. Eftersom det finns katter i hemmet Àr det viktigt att introduktionen fÄr ske lugnt och stegvis, sÄ att vi kan se hur bÄde hunden och katterna reagerar och om miljön kÀnns trygg för alla.

En bokning för hunddagis eller hundpensionat genomförs dÀrför först nÀr introduktionerna har fungerat bra och bÄde du och jag kÀnner oss trygga med upplÀgget.

5. Jag bekrÀftar det slutliga priset

Innan betalningen genomförs via Pawshake gÄr jag igenom bokningen och sÀkerstÀller att alla kostnader Àr korrekt tillagda. Det kan exempelvis gÀlla resekostnad, eventuell rabatt eller andra överenskomna tillÀgg.

VÀnta dÀrför med att genomföra betalningen tills du har fÄtt ett skriftligt godkÀnnande frÄn mig om att den totala summan Àr fÀrdig och korrekt.

6. Bokningen slutförs och betalas

NÀr vi Àr överens om datum, tider, upplÀgg och slutligt pris, och du har fÄtt mitt godkÀnnande, kan bokningen slutföras och betalas via Pawshake.

🎁 15% rabatt pĂ„ din första bokning

Är det första gĂ„ngen du bokar mig som djurvakt?

DÄ erbjuder jag 15% rabatt pÄ din första bokning hos mig.

Rabatten gÀller sjÀlva tjÀnsten och kan anvÀndas pÄ hundrastning eller hembesök. Eventuell resekostnad och andra tillÀgg rÀknas separat och meddelas innan bokningen och betalningen genomförs.

Ett litet vÀlkomsterbjudande till dig och din pÀlskling, och förhoppningsvis början pÄ mÄnga fler möten framöver.

đŸ©· Varmt vĂ€lkommen att höra av dig

Har du frÄgor, funderingar eller vill veta om jag har möjlighet att hjÀlpa just dig och din pÀlskling Àr du varmt vÀlkommen att skicka en förfrÄgan.

Jag ser fram emot att fÄ lÀra kÀnna bÄde dig och ditt djur, och förhoppningsvis fÄ förtroendet att hjÀlpa till nÀr du behöver det.

Hanna erbjudande...

IHanna hem

Hundpensionat

Din hund övernattar hos en hundvaktfrÄn 599 kr /natt, 150 kr /Ytterligare husdjur

Hunddagis

Hunddagis med erfaren dagmattefrÄn 349 kr /dag, 100 kr /Ytterligare husdjur

I ditt hem

Husvakt

En husvakt bor i ditt hem, och ser efter ditt hem och ditt/dina husdjurfrÄn 899 kr /natt

Ett hembesök per dag

Boka en djurvakt som kan komma förbi ditt hem och mata och leka med ditt husdjur.frÄn 179 kr /dag

TvÄ hembesök per dag

TvÄ drop-in besök Ät ditt husdjurfrÄn 299 kr /dag

Hundrastning

Hitta en erfaren hundrastare som kan aktivera din hund nÀr du sjÀlv inte har tidfrÄn 149 kr /promenad, 49 kr /Ytterligare husdjur

Hanna kan acceptera

Valpar<1 Är
HundÄldrarAlla Äldrar
HundstorlekarAlla storlekar
KatterAlla typer
SmÄdjurGnagare, kaniner, fÄglar...

TillgÀnglighet

Nyligen uppdaterad kalender
mÄtiontofrlösö

Om Hanna hem

file.name

Bostaden

Hus
Mellanstort utomhusomrÄde

Vad folk sÀger om Hanna

Övergripande betyg

5

Mer om Hanna

Jag pratar ...

Engelsk
Svenska

Jag har erfarenhet...

10-20 Är av erfarenhet
... med första hjÀlpen och HLR för husdjur

BekrÀftad information

Email verifierat
SMS-bekrÀftad
Stripe verifierat
HunddagisfrÄn 349 kr /dag, 100 kr /Ytterligare husdjur
Inga datum specificerade

Boka alltid via Pawshakes plattform

Sinnesfrid

Ditt husdjur kan behöva skydd mot ovÀntade hÀndelser. Vi erbjuder en trygghetsgaranti i varje bokning som görs och betalas via Pawshake.
UpptÀck sinnesfrid

GlÀdje

Vi inkluderar en kostnadsfri GlÀdje Garanti i varje bokning som görs och betalas via Pawshake för att se till att du och ditt husdjur fÄr bÀsta möjliga upplevelse.
UpptÀck lycka